Lehet-e terméketlen a csapvíztől?

Egyre több az olyan pár, ahol a gyermekáldás nem, vagy csak nagyon nehezen „jön össze”. Sokan orvostól orvosig járnak, magukat hibáztatják, akár kapcsolatuk is megromlik emiatt… és nem is gondolják, hogy a probléma oka esetleg a poharukban van.
De vajon mítosz-e a csapvíz okozta terméketlenség?
Utánajártunk a témának, olvasson tovább!

Természetesen sok más problémához hasonlóan a terméketlenséget sem egy oka lehet.
A háttérben meghúzódhat valamilyen genetikai, egészségügyi, szervi probléma, de okozhat terméketlenséget a fokozott igénybevétel, a dohányzás vagy a túl sok stressz is.
És az ivóvíz.

A hiba nem a H2O vegyületben keresendő; a természetes, tiszta vízben semmi nem található, ami az élőlények egészségére ártalmas lenne.
Ám az a víz, ami a csapból folyik, sajnos nem tekinthető tisztának…
(Kivéve, ha beszerzünk egy otthoni vízszűrő készüléket is, ami a klórt, és egyéb maradványanyagokat eltávolítja ivóvizünkből.)

Mi úszkál a vizünkben?

Ahhoz, hogy megtudjuk, mi jön ki a csapból, tudnunk kell azt is, mit ürítünk a lefolyóba.
A rendszerbe kerülő szennyeződések egy részébe belegondolni is rossz, ezért mindenkinek a fantáziájára bízzuk, hogy

  • a szappan, tusfürdő, sampon, amit használ, milyen vegyszereket tartalmaz
  • mosás, mosogatás során mi kerül a lefolyójába
  • és mitől szabadul meg, amikor lehúzza a vécét.

Már a gondolat is kellemetlen, ugye?
Természetesen ez nem jelenti azt, hogy a fentiek visszakerülnek a csapba, hiszen a víz alapos tisztításon és fertőtlenítésen megy keresztül, amivel minden egészségtelen mellékterméket eltávolítanak belőle.

… vagy mégsem?

A jelenleg használt tisztítási eljárásokkal a vizelettel és egyéb végtermékekkel távozó gyógyszermaradványok könnyen lehet, hogy benne maradnak az ivóvízben.

Ezeket szűrheti ki egy otthoni víztisztító berendezés.

A Népszabadság egy 2005-ös cikke szerint a fővárosban évente átlagosan 20 tonna gyógyszermaradvány kerül a természetes vízfolyásokba, amelyek a fogamzásgátlók elterjedésének köszönhetően nagy mennyiségű női hormont is tartalmaznak.
Sokak szerint ezek okoznak olyan, tudományosan bizonyított változásokat, mint például a női hormonok megjelenése a férfiak testében, illetve az egyre gyakoribb meddőség, sterilitás.

A különböző gyógyszermaradványok ráadásul olyan módon keverednek a vízben, amit orvosok maguktól soha nem ajánlanának, és ezeknek az emberi szervezetre gyakorolt hatása ismeretlen.

  1. Czeizel Endre genetikus professzor szerint azonban reális a veszélye annak, hogy az ivóvízben található anyagok veszélyesek lehetnek a férfiak nemzőképességére.
    Tudományos kutatások bebizonyították, hogy a hatvanas évekbeli állapotokhoz képest ma a férfiak ondójában található spermiumok száma felére, harmadára csökkent…

Nem csak a férfiakra veszélyes

Bár azt gondolnánk, hogy a női hormonok a nőknek nem árthatnak, a valóság sajnos nem ilyen egyszerű; a csapvíz a nők termékenységére ugyan nincs hatással, de állapotos hölgyeknek mégsem ajánlott a „nyers” csapvíz fogyasztása, hiszen a hormonok befolyásolhatják a fiú magzat fejlődését, így már az anyaméhben is okozhatnak hormonális elváltozásokat.

Számukra – részben a gyógyszermaradványok, részben a klór és más egészségtelen anyagok jelenléte miatt – mindenféleképpen javasolt egy otthoni víztisztító berendezés használata!

Fontos azonban tudni, hogy az elmúlt tíz évben – a fenti cikk megjelenése óta – sokat fejlődött a víztisztító iparág.

Tudta például, hogy az ivóvíz minőségét naponta hét alkalommal mérik?

Bár a legújabb cikkek már arról szólnak, hogy a csapvíz nem tartalmaz kimutatható mennyiségű gyógyszermaradványt, mégis érdekes, hogy némely meddőségi klinikákon mindenekelőtt a csapvíztől tiltják el a párokat…

Az ipari víztisztítókkal ellentétben az otthoni, fordított ozmózisos vízszűrők képesek megtisztítani az ivóvizet a mérések során „kimutathatatlan” (vagyis mérési határ alatt jelenlévő) gyógyszermaradványoktól, hormonoktól is.
Amennyiben gyermeket tervez most, vagy akár a távoli jövőben – netán már útban van a jövevény a családba – mindenféleképpen érdemes beszerezni egy víztisztító berendezést és megóvni családját a víz mellékhatásaitól!

 

Önnek mi a véleménye? Mondje el itt vagy kérdezzen!